Charakter korekty cen transferowych decyduje o podatku u źródła
Brak opodatkowania u źródła dotyczy tylko takich korekt cen transferowych, których nie można przypisać w sposób wyraźny i bezpośredni do żadnej skonkretyzowanej należności.
Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji wydanej 3 września 2020 r. (0111-KDIB1-2.4010.220.2020.4.BG).
Przytoczona interpretacja dotyczyła rozstrzygnięcia na gruncie ustawy o CIT czy korekty rentowności polskiego podatnika mieszczą się w katalogu rozliczeń podlegających opodatkowaniu podatkiem u źródła (zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o CIT, podatkiem u źródła objęte są osiągnięte na terytorium Polski przychody nierezydentów dotyczące określonej grupy świadczeń).
Polska spółka (wnioskodawca), wchodząca w skład międzynarodowej grupy kapitałowej świadczącej usługi konsultingowe i specjalistyczne, pełni w grupie rolę lokalnego sprzedawcy i dostawcy usług rekrutacyjnych. Spółka działa jako usługodawca o ograniczonym ryzyku (centrala w Wielkiej Brytanii odpowiada za opracowanie rozwiązań rekrutacyjnych, strategię, ustalanie budżetów, oceny działalności i wyników oraz rozwój globalnego portfolio klientów). W związku z przyjętym modelem biznesowym, polityka cen transferowych zakłada osiąganie przez wnioskodawcę określonego poziomu rentowności:
∑ 1,8 proc. marży (liczonej od wartości przychodów pomniejszonych o bezpośrednio przypisane koszty) – w sytuacji, kiedy działania marketingowe i sprzedażowe, a także relacje z klientami na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta